Naxçıvan, Ordubad və Şahbuz şəhərlərinin baş planı hazırlanır
“Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023-2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın icrası paytaxtımızın və bölgələrimizin simasını dəyişəcək, inkişafına böyük stimul olacaq. Naxçıvanda inşa olunan binaların funksionallığı və memarlıq işi lazımi səviyyədə olmayıb. Bu nöqsanların aradan qaldırılması məqsədilə hazırda Naxçıvan şəhərinin baş planı hazırlanır".
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri İlqar Sadiqov jurnalistlərə açıqlamasında bildirib.
O qeyd edib ki, Naxçıvan şəhərinin baş planı sonuncu dəfə ötən əsrin 80-ci illərində hazırlanıb: "Naxçıvan şəhərində ən vacib məsələlərdən biri olan topoqrafik sxemlərin çəkilişi ilə bağlı ciddi bir iş aparılıb. Bu iş Kartoqrafiya İnstitutu tərəfindən həyata keçirilib və hazırda əlimizdə bu topoqrafik sxemlər mövcuddur. Naxçıvan şəhərinin baş planının hazırlanması istiqamətində zəruri addımlardan biri sosial mənzillərin inşasıdır. Dövlət proqramında əhalinin mənzil alışının yaxşılaşdırılması məqsədilə yaşayış kompleksləri inşa olunacaq. Bu məqsədlə şəhər ərazisində müvafiq torpaq sahələrinin ayrılmasına başlanılıb".
İlqar Sadiqov əlavə edib ki, dövlət proqramının tələbinə uyğun olaraq bu məsələlərdə Azərbaycan Respublikasının Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi əsas icraçı olaraq bu funksiyanı yerinə yetirir. Həmin ərazilərə baxılaraq müsbət nəticələr əldə edilib. Bu ərazilərdə qeyd edilən sosial mənzillərin tikintisi ilə bağlı artıq qərar verilib.
"Digər önəmli məqam yeni səhiyyə ocaqlarının inşası ilə bağlıdır. Hazırkı tələbat və əhalinin artım tempi nəzərə alınmaqla bir neçə innovativ və müasir memarlıq üslubunda yeni səhiyyə ocaqlarının tikintisi planlaşdırılır. Naxçıvan Muxtar Respublikasının Səhiyyə Nazirliyinin sifarişi ilə Ailə Sağlamlıq Mərkəzi, Treninq və Simulyasiya Mərkəzinin tikintisi ilə bağlı ümumi konsepsiya layihələri hazırdır. Layihələr məqbul hesab olunub. Onların seçilmiş əraziləri də məqbul hesab edilib", -İ.Sadiqov qeyd edib.
Komitə sədri vurğulayıb ki, sözügedən işlər təkcə Naxçıvan şəhəri ilə məhdudlaşmır. Muxtar respublikanın turizm əhəmiyyətli Şahbuz və Ordubad şəhərlərinin də baş planı hazırlanır. Xüsusilə, qədim Ordubad şəhəri "bir küçə, bir ölkə" prinsipi ilə qurulacaq və potensial turizm bölgəsinə çevriləcək.

Готовится генеральный план городов Нахчыван, Ордубад и Шахбуз.
Реализация «Государственной программы социально-экономического развития Нахчыванской Автономной Республики на 2023-2027 годы» изменит облик нашей столицы и регионов, станет большим стимулом для их развития. Функциональность и архитектурное исполнение построенных в Нахчыване зданий не находились на должном уровне. С целью устранения этих недостатков в настоящее время готовится генеральный план города Нахчыван».
Об этом журналистам сообщил председатель Государственного комитета градостроительства и архитектуры Нахчыванской Автономной Республики Ильгар Садыгов.
Он отметил, что генеральный план города Нахчыван последний раз был подготовлен в 80-х годах прошлого века.Одним из необходимых шагов на пути подготовки генерального плана города Нахчыван является строительство социального жилья.В государственной программе В целях улучшения жилищного обеспечения населения будут построены жилые комплексы. Для этого начато выделение соответствующих земельных участков на территории города».
Ильгар Садыгов добавил, что в соответствии с требованиями госпрограммы, Государственное агентство жилищного строительства Азербайджанской Республики выполняет эту функцию в качестве главного исполнительного органа. Положительные результаты были получены при рассмотрении этих областей. Уже принято решение о строительстве социального жилья, упомянутого в этих районах.
«Еще один важный момент связан со строительством новых санаториев. Учитывая текущий спрос и темпы роста населения, планируется строительство нескольких инновационных и современных архитектурных домов новых санаториев. По заказу Министерства здравоохранения "Здравоохранение Нахчыванской Автономной Республики" по поводу строительства Центра семейного здоровья, Учебно-симуляционного центра готовы проекты генеральной концепции. Проекты признаны приемлемыми. Отдельные их территории также признаны приемлемыми", - сказал И.Садыгов.
Председатель комитета подчеркнул, что упомянутые работы не ограничиваются только городом Нахчыван. Также готовится генеральный план важных для туризма городов Шахбуз и Ордубад автономной республики. В частности, древний город Ордубад будет построен по принципу «одна улица – одна страна» и станет потенциальным туристическим регионом.