Naxçıvan, Ordubad və Şahbuz şəhərlərinin baş planı hazırlanır
“Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023-2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın icrası paytaxtımızın və bölgələrimizin simasını dəyişəcək, inkişafına böyük stimul olacaq. Naxçıvanda inşa olunan binaların funksionallığı və memarlıq işi lazımi səviyyədə olmayıb. Bu nöqsanların aradan qaldırılması məqsədilə hazırda Naxçıvan şəhərinin baş planı hazırlanır".
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri İlqar Sadiqov jurnalistlərə açıqlamasında bildirib.
O qeyd edib ki, Naxçıvan şəhərinin baş planı sonuncu dəfə ötən əsrin 80-ci illərində hazırlanıb: "Naxçıvan şəhərində ən vacib məsələlərdən biri olan topoqrafik sxemlərin çəkilişi ilə bağlı ciddi bir iş aparılıb. Bu iş Kartoqrafiya İnstitutu tərəfindən həyata keçirilib və hazırda əlimizdə bu topoqrafik sxemlər mövcuddur. Naxçıvan şəhərinin baş planının hazırlanması istiqamətində zəruri addımlardan biri sosial mənzillərin inşasıdır. Dövlət proqramında əhalinin mənzil alışının yaxşılaşdırılması məqsədilə yaşayış kompleksləri inşa olunacaq. Bu məqsədlə şəhər ərazisində müvafiq torpaq sahələrinin ayrılmasına başlanılıb".
İlqar Sadiqov əlavə edib ki, dövlət proqramının tələbinə uyğun olaraq bu məsələlərdə Azərbaycan Respublikasının Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi əsas icraçı olaraq bu funksiyanı yerinə yetirir. Həmin ərazilərə baxılaraq müsbət nəticələr əldə edilib. Bu ərazilərdə qeyd edilən sosial mənzillərin tikintisi ilə bağlı artıq qərar verilib.
"Digər önəmli məqam yeni səhiyyə ocaqlarının inşası ilə bağlıdır. Hazırkı tələbat və əhalinin artım tempi nəzərə alınmaqla bir neçə innovativ və müasir memarlıq üslubunda yeni səhiyyə ocaqlarının tikintisi planlaşdırılır. Naxçıvan Muxtar Respublikasının Səhiyyə Nazirliyinin sifarişi ilə Ailə Sağlamlıq Mərkəzi, Treninq və Simulyasiya Mərkəzinin tikintisi ilə bağlı ümumi konsepsiya layihələri hazırdır. Layihələr məqbul hesab olunub. Onların seçilmiş əraziləri də məqbul hesab edilib", -İ.Sadiqov qeyd edib.
Komitə sədri vurğulayıb ki, sözügedən işlər təkcə Naxçıvan şəhəri ilə məhdudlaşmır. Muxtar respublikanın turizm əhəmiyyətli Şahbuz və Ordubad şəhərlərinin də baş planı hazırlanır. Xüsusilə, qədim Ordubad şəhəri "bir küçə, bir ölkə" prinsipi ilə qurulacaq və potensial turizm bölgəsinə çevriləcək.

The master plan of Nakhchivan, Ordubad and Shahbuz cities is being prepared
The implementation of the "State Program for the socio-economic development of the Nakhchivan Autonomous Republic for 2023-2027" will change the face of our capital and regions, and will be a great stimulus for their development. The functionality and architectural work of the buildings constructed in Nakhchivan were not at the required level. In order to eliminate these deficiencies, the master plan of Nakhchivan city is currently being prepared."
Chairman of the State Urban Planning and Architecture Committee of Nakhchivan Autonomous Republic Ilgar Sadigov told reporters.
He noted that the master plan of Nakhchivan city was last prepared in the 80s of the last century. exists. One of the necessary steps towards the preparation of the master plan of the city of Nakhchivan is the construction of social housing. In the state program, residential complexes will be built in order to improve the housing purchase of the population. For this purpose, the allocation of relevant land plots in the city territory has been started."
Ilgar Sadigov added that in accordance with the requirements of the state program, the State Housing Construction Agency of the Republic of Azerbaijan performs this function as the main executive. Positive results were obtained by looking at those areas. A decision has already been made regarding the construction of social housing mentioned in these areas.
"Another important point is related to the construction of new health centers. Taking into account the current demand and the growth rate of the population, the construction of several innovative and modern architectural style new health centers is planned. On the order of the Ministry of Health of the Nakhchivan Autonomous Republic, regarding the construction of the Family Health Center, Training and Simulation Center general concept projects are ready. The projects were considered acceptable. Their selected areas were also considered acceptable," I. Sadigov said.
The chairman of the committee emphasized that the mentioned works are not limited only to the city of Nakhchivan. The master plan of Shahbuz and Ordubad cities of the autonomous republic, which are important for tourism, is also being prepared. In particular, the ancient city of Ordubad will be built on the principle of "one street, one country" and will become a potential tourism region.